AfisSimpo2018

SIMPOZIONUL „CERCETĂRI ARHEOLOGICE ŞI NUMISMATICE”, ediţia a IV-a

Muzeul Municipiului Bucureşti, în parteneriat cu Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” al Academiei Române şi Muzeul Civilizaţiei Gumelniţa din Olteniţa, organizează, în perioada 13-15 septembrie 2018, SIMPOZIONUL „CERCETĂRI ARHEOLOGICE ŞI NUMISMATICE”, ediţia a IV-a. Lucrările acestei manifestări ştiinţifice se vor desfăşura la Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan”, str. H. Coandă, nr. 11, sector 1, Bucureşti (secţiunea arheologie) şi la Muzeul George Severeanu, str. H. Coandă, nr. 26, sector 1, Bucureşti (secţiunea numismatică).
Prin intermediul acestui simpozion anual realizat în colaborare cu alte instituţii, Muzeul Municipiului Bucureşti îşi propune să susţină schimburile de experienţă şi mobilitatea specialiştilor în arheologie și numismatică, la nivel naţional dar şi internaţional, precum şi să ofere publicului interesat prilejul de a fi la curent cu ultimele descoperiri şi cercetări din domeniu.

Afis ZPD Gum2018

Muzeul Civilizației Gumelnița Oltenița, în colaborare cu Muzeul Municipiului București și Institutul Național al Patrimoniului, organizează vineri, 29 iunie 2018, Ziua Porţilor Deschise de pe şantierul arheologic Gumelnița, Mun. Oltenița, jud. Călăraşi (Ediţia I).