AfisA1

Dragi prieteni, Muzeul Civilizației Gumelnița, în colaborare cu Primăria Municipiului Oltenita, vă invită în data de 17 octombrie 2018, la ora 12:00, la un eveniment cu totul special, „Întâlnirile României literare”.

Invitații vor fi: Nicolae Manolescu, Gabriel Chifu,Daniel Cristea-Enache,Sorin Lavric și Cristian Pătrășconiu.

Invitat special: Alex Ștefănescu

Moderator: Liviu Capșa

Evenimentul va avea loc la Sala Mare a Primăriei Municipiului Oltenița. Vă așteptăm”

Echipa Muzeului Civilizatiei Gumelnita

„Întâlnirile României literare”
17 octombrie 2018, ora 12:0
Invitații: Nicolae Manolescu, Gabriel Chifu,Daniel Cristea-Enache,Sorin Lavric și Cristian Pătrășconiu.
Invitat special: Alex Ștefănescu
Moderator: Liviu Capșa
Sala Mare a Primăriei Municipiului Oltenița.

AfisSimpo2018

SIMPOZIONUL „CERCETĂRI ARHEOLOGICE ŞI NUMISMATICE”, ediţia a IV-a

Muzeul Municipiului Bucureşti, în parteneriat cu Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan” al Academiei Române şi Muzeul Civilizaţiei Gumelniţa din Olteniţa, organizează, în perioada 13-15 septembrie 2018, SIMPOZIONUL „CERCETĂRI ARHEOLOGICE ŞI NUMISMATICE”, ediţia a IV-a. Lucrările acestei manifestări ştiinţifice se vor desfăşura la Institutul de Arheologie „Vasile Pârvan”, str. H. Coandă, nr. 11, sector 1, Bucureşti (secţiunea arheologie) şi la Muzeul George Severeanu, str. H. Coandă, nr. 26, sector 1, Bucureşti (secţiunea numismatică).
Prin intermediul acestui simpozion anual realizat în colaborare cu alte instituţii, Muzeul Municipiului Bucureşti îşi propune să susţină schimburile de experienţă şi mobilitatea specialiştilor în arheologie și numismatică, la nivel naţional dar şi internaţional, precum şi să ofere publicului interesat prilejul de a fi la curent cu ultimele descoperiri şi cercetări din domeniu.