AFIS zilele orasului OLTENITA th

Muzeul Civilizaţiei Gumelniţa împreună cu Primăria Olteniţa organizează în cadrul Zilelor Oraşului, 10-13 aprilie, o suită de evenimente culturale menite să celebreze cele mai importante momente din istoria oraşului.

Programul va cuprinde o Expoziţie de fotografie "Olteniţa de odinioara" deschisă în Primăria Olteniţa, vineri, 10 aprilie ora 14:00, o Paradă a uniformelor militare de secol XIX , aparţinând asociatiei "Tradiţia Militară" , care va defila sâmbătă 11 aprilie , ora 11:00 prin Parcul Mare şi o Sesiune de comunicări ştiinţifice în cadrul căreia se vor dezbate subiecte legate de istoria locală, ce va avea loc, luni, 13 aprilie, ora 10:30 la Primăria Olteniţa.
Cei dornici să cunoască istoria oraşului Olteniţa sunt invitaţi sa participe în număr cât mai mare la evenimentele anunţate.
Printre organizatorii evenimentelor se mai află şi dr. Alina Muşat Streinu şi drd. Marius Streinu.