BANNER 2017

Zilele Porţilor Deschise la Muzeul Civilizaţiei Gumelniţa
SUSTENABILITATE PROIECT:
“Promovarea potenţialului turistic al municipiului Olteniţa prin activităţi de marketing specifice şi punerea în valoare a culturii Gumelniţa".

U.A.T. Olteniţa organizează în luna martie a.c., evenimentul "ZILELE PORŢILOR DESCHISE LA MUZEUL CIVILIZAŢIEI GUMELNIŢA", eveniment care se derulează în cadrul acţiunii de sustenabilitate a proiectului:"Promovarea potenţialului turistic al municipiului Olteniţa prin activităţi de marketing specifice şi punerea în valoare a culturii Gumelniţa", cod SMIS 17830.
Acest proiect a fost implementat în perioada martie 2011- aprilie 2012 de către Consiliul Local al municipiului Olteniţa în calitate de beneficiar al finanţării nerambursabile, şi a avut ca obiectiv general, realizarea unui ansamblu de activităţi de promovare şi marketing al potenţialului turistic al Municipiului Olteniţa, precum şi punerea în valoare a culturii Gumelniţa.
Proiectul derulat de autorităţile locale în cadrul Programului Operaţional Regional, Axa prioritară 5, D.M.I. 5.3, scoate în evidenţă şi pune în valoare istoria şi patrimoniul cultural local, acesta fiind motivul principal de a îndemna turiştii de pretutindeni să viziteze zona şi să se bucure de atracţiile turistice ale acesteia.
Activitatea de sustenabilitate de anul acesta are ca temă "Cultura Gumelniţa" şi va avea loc la sediul Muzeului "Civilizaţiei Gumelniţa", sub forma unor întâlniri cu vizitatori, elevi, cadre didactice, etc., care doresc să viziteze şi să cunoască obiectele specifice acestei vechi culturi.
"Zilele Porţilor Deschise la Muzeul Civilizaţiei Gumelniţa" se vor derula în perioada 22.03.2017 - 24.03.2017.
Popularizarea evenimentului de mai sus va fi realizată prin montarea de bannere şi afişe amplasate la muzeu, primărie, diverse locaţii, cât şi prin diseminarea de alte materiale de promovare dedicate acestuia.

COMISIE SUSTENABILITATE PROIECT

Preşedinte: - Piţoi Ion
Membri: - Păun Roxana
- Zavalaş Liviu

R O M Â N I A
J U D E Ţ U L C Ă L Ă R A Ş I
P R I M Ă R I A M U N I C I P I U L U I O L T E N I Ţ A

_____________________________________________________________________________
B-dul Republicii nr. 40, Judeţul Călăraşi, tel.: 0242/515182; 515770; 515169, fax: 0242/515087;

Oltenița: Zilele Porților Deschise la Muzeul Civilizației Gumelnița

AFIS jpeg

Dragi prieteni, ne face plăcere să vă anunțăm că pe data de 9 martie, Muzeul Civilizației Gumelnița, în colaborare cu Societatea de Geografie din România - Filiala Călărași, Universitatea București - Facultatea de Geografie, Muzeul Municipal Călărași și Lic. Tehnologic „Nicolae Bălcescu”, organizează expoziția de fotografie „ARTGEOGRAFICA”. Vernisajul va avea loc la Lic. Tehnologic "Nicolae Bălcescu” - Oltenița, pe data de 9 martie, ora 10:00.

Expoziția va putea fi vizitată în perioada 9 martie - 30 martie 2017, luni - vineri, între orele 08:00 - 16:00.

Vă așteptăm în număr cât mai mare!

drd. Theodor Zavalas Manager Muzeul Civilizatiei Gumelnita Oltenita

0727.845.536 / 0242.511.174

Afis viata cotidiana

Dragi prieteni, ne face plăcere să vă anunțăm că pe data de 23 februarie, ora 13:00, la sediul Muzeului Județean Ialomița, va avea loc vernisajul expoziției de fotografie „Viața urbană interbelică în câmpia Bărăganului - Oltenița, Călărași și Slobozia”, organizat în colaborare cu Muzeul Civilizației Gumelnița, Muzeul Municipal Călărași și Muzeul Județean Ialomița.

Expoziția va putea fi vizitată în perioada 23 februarie 2017 - 30 martie 2017.

Vă așteptăm în număr cât mai mare!

Echipa Muzeului Civilizației Gumelnița

Slobozia: vernisajul expoziției de fotografie „Viața urbană interbelică în câmpia Bărăganului - Oltenița, Călărași și Slobozia”